SOBÁŠ

Sviatosť manželstva

"Manželskú zmluvu, ktorou muž a žena vytvárajú medzi sebou celoživotné spoločenstvo, zamerané svojou prirodzenou povahou na dobro manželov a na plodenie a výchovu detí, povýšil Kristus Pán medzi pokrstenými na hodnosť sviatosti."

(Katechizmus katolíckej Cirkvi, 1601)

Ako postupovať, keď chcete uzavrieť manželstvo v našom kostole?

O vašom úmysle uzavrieť manželstvo príďte informovať čím skôr, najmenej šesť mesiacov vopred. V mnohých prípadoch totiž treba vybaviť viacero formalít, čo si môže vyžadovať dlhší čas.

Potom navštívte Matričný úrad v Šarišských Dravciach.  Tel: 051 4597 221.

Úradné hodiny sú:

pondelok:7:30 - 12:00   12:30 - 15:30;

utorok: 7:30 - 12:00  12:30 - 15:30;

streda: 7:30 - 12:00  12:30 - 16:00;

štvrtok: 7:30 - 12:00    12:30 - 15:30;

piatok: 7:30 - 12:00    12:30 - 15:00.

Na matriku treba ísť spoločne a zobrať si so sebou občiansky preukaz a rodný list. Tam s vami spíšu „Žiadosť o uzavretie manželstva“.

Nasleduje bezprostredná príprava na fare.

V prípade, že ste boli pokrstení v inej farnosti, budete potrebovať svoj krstný list, ktorý v deň sobáša nesmie byť starší ako tri mesiace. Ak ste boli pokrstení v našej farnosti, krstný list nepotrebujete.

Zároveň čím skôr si zožeňte o svedkoch nasledujúce údaje: meno a priezvisko, zamestnanie (nie zamestnávateľa), presnú adresu a rodné číslo. V prípade, že svedok je iný štátny príslušník, namiesto rodného čísla uveďte dátum narodenia. Svedok musí mať dovŕšených 18 rokov (nemusí byť veriaci, ani pokrstený).

Snúbenci  pred uzavretím manželstva absolvujú 9 stretnutí v katechetickej miestnosti na fare,  na ktorých sa  preberú niektoré dôležité zásady pre život v kresťanskom manželstve a sa vysvetlí obrad uzatvárania manželstva.

Keďže v našej farnosti máme viacero organistiek, pred sobášom snúbenci sami požiadajú jednu z nich, ktorá bude viesť hru na organ a spevy.

Výzdobu kostola snúbenci prekonzultujú s p. Monikou Berdisovou, ktorá sa stará o výzdobu nášho kostola.

V prípade, že jeden zo snúbencov pochádza z inej krajiny, v ktorej sa aktuálne zdržiava aj

slovenská stránka, všetku sobášnu dokumentáciu pripravia vo farnosti svojho aktuálneho pobytu a cez príslušný biskupský úrad v zahraničí ju zašlú na arcibiskupský úrad do Košíc, ktorý ju odošle do farnosti, kde sa má uskutočniť sobášny obrad (Synodálny dekrét o pastorácii rodín, bod 23).

Doklady, ktoré majú byť zaslané na ABÚ Košice z biskupského úradu v zahraničí sú tieto:

krstné listy

potvrdenie o predmanželskej príprave

licencia (kán. 1115)

dišpenz/povolenie k sobášu – ak je potrebný, udelí tamojší ordinár

potvrdenie o civilnom sobáši, ak už bol

písomné osvedčenie, že diecéza aktuálneho bydliska nevidí žiadne prekážky pre sobáš

Sobášny obrad